16 Farklı Ülkeden Öğrenciler NHBV Üniversitesinde “Türkçe” Öğreniyor

14 Eylül 2017 128
16 Farklı Ülkeden Öğrenciler NHBV Üniversitesinde “Türkçe” Öğreniyor

“Türkçe Yaz Okulu” kapsamında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesine (NHBV Üniversitesi) gelen 16 farklı ülkeden 19 uluslararası öğrenci hem Türkçe öğreniyor hem de Türk kültürünü yakından tanıma imkânı buluyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ile Yunus Emre Enstitüsü arasında imzalanan “Türkçe Yaz Okulu” işbirliği protokolü çerçevesinde 16 farklı ülkeden 19 uluslararası öğrenci NHBV Üniversitesin’de eğitim görüyor. 24 Temmuz – 20 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenlenen “Türkçe Yaz Okulu’na katılan farklı kültürlere sahip uluslararası öğrenciler, Üniversite bünyesinde bulunan Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (NHBV Üniversitesi TÖMER) tarafından organize edilen çeşitli etkinliklere de katılıyor.

Türk Kültürünü Yakından Tanıma İmkânı Sağlanıyor 

Haftanın beş günü öğlene kadar Türkçe Yaz Okuluna katılan uluslararası öğrencilere Türk dilini, kültürünü, tarihini, sanatını, müziğini, giyim ve kuşamını yakından tanıma ve görme imkânı sağlanıyor. Ayrıca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya bölgesinin eşsiz güzelliklerini tanıtmak amacıyla düzenlenen gezilere katılan uluslararası öğrenciler, ATV ve at turlarıyla birlikte Kızılırmak üzerinde gondola biniyor.

Rektör Bağlı Uluslararası Öğrenciler ile Bir Araya Geldi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, NHBV Üniversitesi TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mehmet Çeribaş, Okutman Dilek Kocayanak ve Yunus Emre Enstitüsü Rehber Öğretmeni İrem Nur Demir eşliğinde uluslararası öğrencileri makamında kabul etti.

Uluslararası öğrencileri Türkiye’de ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Rektör Bağlı, “Farklı kültüre, dile, dine ve renge sahip birbirinden değerli siz öğrenci arkadaşlarımızı üniversitemizde ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Sizler dünyanın dört bir tarafından Türkçe öğrenmek, Türk kültürünü yakından tanımak için geldiniz. İnşallah alanında uzman hocalarımız ve bizler sizleri Türk misafirperverliğine yakışır bir şekilde ağırlayacağız. Üniversitemizde alacağınız dersler ile birlikte hem Türkçeyi daha hızlı ve pratik bir şekilde öğrenme, hem de birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya’mızın harika güzelliklerini gezip görme imkânı bulacaksınız. Tabi ki bununla birlikte kendi ülkelerinize döndüğünüzde veya başka bir ülkeye gittiğinizde bizlerin ve ülkemizin gönüllü tanıtım elçileri sizler olacaksınız. Şimdiden sizlere teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.