Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Malazgirt Zaferinin 946. Yılı Kutlama Etkinliklerinde

29 Ağustos 2017 133
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Malazgirt Zaferinin 946. Yılı Kutlama Etkinliklerinde

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Muş’un Malazgirt İlçesinde düzenlenen Malazgirt Meydan Muharebesi ve Zaferinin 946. Yıldönümü Kutlama Etkinliklerine yoğun katılım gösterdi.

Kutlama etkinliklerine ailesiyle birlikte iştirak eden Rektörümüz Prof. Dr. Mazhar Bağlı’nın yanı sıra üniversitemizden çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.  

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın coşkulu bir konuşma yaptığı kutlama programında Malazgirt Zaferinin önemi güçlü bir şekilde dile getirildi.

 Günün anlam ve önemi konusunda görüşlerine başvurduğumuz Rektör  Prof. Dr. Mazhar Bağlı,  sayıca üstün ve son derece güçlü olan Bizans ordusu karşısında Sultan Alparslan’ın kefenini giyerek büyük bir inanç ve taktik deha ile kazandığı zaferle aslında bir varoluş mücadelesi verdiğini, bu savaşı kazanarak Anadolu’yu bir Türk yurdu haline getiren süreci başlattığını, Anadolu içlerine ilerleyen ve Anadolu Selçuklu Devleti’ni kuran anlayışın ise bu topraklarda yaşayan halkları İslam’ın barış, hoşgörü ve medeniyet ilkeleri çerçevesinde bir araya getirdiğini belirtti. Rektör Bağlı ayrıca Malazgirt Zaferi’nin ileride Osmanlı İmparatorluğunu yeşertecek olan ve Selçuklular önderliğinde oluşturulan İslam Birliğinin de ilk adımı olması nedeniyle tarihin dönüm noktalarından biri olduğunu dile getirdi.