Maarif Vakfı Başkanı Akgün “NEVÜ Söyleşileri” Programına Konuk Olacak

18 May 2020 1099
Maarif Vakfı Başkanı Akgün “NEVÜ Söyleşileri” Programına Konuk Olacak

Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi  (NEVÜ) tarafından kurumsal sosyal medya hesapları üzerinden gerçekleştirilen “NEVÜ Söyleşileri” programına konuk olacak.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle eğitim-öğretim hayatını uzaktan eğitimle devam ettiren Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, kurumsal sosyal medya hesapları üzerinden başlattığı “NEVÜ Söyleşileri” programında NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin'in davetiyle alanında uzman birbirinden değerli akademisyen, eğitimci ve yazarları konuk etmeye devam ediyor.

18 Mayıs 2020 Pazartesi günü saat 21:00’de “@nevukurumsal” instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilecek söyleşi programının bu haftaki canlı yayın konuğu Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün olacak.

Moderatörlüğünü NEVÜ Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Yasin Temel’in yapacağı canlı yayında Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün “Korona Günlerinde Dünyada Eğitim ve Türkiye Maarif Vakfı” üzerine konuşacak.

Prof. Dr. Birol Akgün kimdir?

Siyaset bilimci, profesör, akademisyen, araştırmacı yazar, STK yöneticisi, Maarif Vakfı Başkanı. 25 Mart 1968, Soma / Manisa doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini ilçesinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü (1993) bitirdi. 1994 yılında Milli Eğitim Bakanlığı adına resmi burslu statüde Yüksek Lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletlerine gitti. Burada Case Western Reserve Üniversitesi (Cleveland, Ohio) Siyaset Bilimi bölümünde Yüksek Lisans (1996) ve Doktora derecesini (2000) aldı. Dönüşte Selçuk Üniversitesi, İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümünde göreve başlayan Akgün 2001 yılında Yrd. Doçent, 2004 yılında Doçent ve 2009 yılında Profesör oldu.

Prof. Akgün hâlihazırda Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Prof. Akgün’ün makaleleri, uluslararası hakemli dergilerde, ayrıca Liberal Düşünce, National Geographic-Türkiye, 2023, Tezkire, SÜ İİBF Sosyal ve İktisadi Araştırmalar, Stratejik Analiz, Konya Ticaret Borsası dergilerinde; çevirileri, SÜ Hukuk Fakültesi ve İzmir Barosu dergilerinde yayımlandı. Türkler Ansiklopedisi için madde yazdı.

Prof. Akgün, 2003 yılında “11 Eylül, Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye” konulu araştırmasıyla “Milliyet Gazetesi 2002 Sosyal Bilimler Birincilik ödülünü” kazandı.

ESERLERİ:

21. Yüzyılın Eşiğinde Türk Dış Politikası (2001), Türkiye’de Seçmen Davranışı-Partiler Sistemi ve Siyasal Güven (2002), Küresel Sistemde Siyaset Yönetim ve Ekonomi (2002), Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce: Milliyetçilik (2002), Terörün Görüntüleri Görüntülerin Terörü (2004), Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce: İslamcılık (2004), 11 Eylül Sonrasında Dünya, ABD ve Türkiye (2006), Cumhuriyetten İmparatorluğa – Amerikan Başkanlığı (Şaban Tanıyıcı ile, 2008), Uluslararası Örgütler ve Türkiye (Şaban H.Çalış ve Önder Kutlu ile, 2006).