NEVÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

06 Ekim 2023 4187
NEVÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Yapıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’de 2023-2024 Akademik Yılı Açılışı, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘ NEVÜ 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni’ne; Nevşehir Valisi Ali Fidan, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Özlem Fındık, Prof. Dr. Şahlan Öztürk ve Prof. Dr. Mutluhan Akın, Kapadokya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vesile Şenol, Nevşehir İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, Nevşehir İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Nevşehir İl Müftüsü Kazım Güzel, Nevşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Rahim Ünlübay, MHP Nevşehir İl Başkanı Adnan Doğru, Nevşehir İli Kalkınma ve Üniversite Yaptırma Yaşatma Vakfı yönetimi, ilçe kaymakamları, protokol üyeleri, ilçe ve belde belediye başkanları, hayırseverler, akademik ve idari personel, öğrenciler ve davetliler katıldı.  

Müzik Dinletisi ve Semah Gösterisi Törene Renk Kattı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve NEVÜ tanıtım filminin gösteriminin ardından sahne alan NEVÜ Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Emre Üstün, Doç. Dr. Burcu Özer, Öğr. Gör. Orçun Çalkap, ve Arş, Gör. Dr. Furkan Başalan’ın icra ettikleri müzik dinletileri ile Nevşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Hacı Bektaş Semah Topluluğu’nun semah icrası törene renk kattı. 

Heyecan ve Mutluluğunu Katılımcılarla Paylaştı

NEVÜ’yü 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda tercih ederek kendi puan türüne göre ilk sırada yerleşen Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Cemile Ruveyda Görgen duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Görgen, “2023 yılı Şubat ayında meydana gelen Kahraman Maraş merkezli büyük deprem felaketini yaşamış bir öğrenciniz olarak yeni eğitim-öğretim yılı ile umutlarımın yeniden yeşerdiğini, anlayış, hoşgörü, adalet ve insan sevgisi ilkeleri ile bezenmiş olan bir üniversitede, yani Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde olmaktan büyük onur, heyecan ve mutluluk içerisinde olduğumu ifade etmek isterim. Hocalarımızın rehberliğinde üniversitemizin bizlere sağladığı tüm imkanlardan en iyi şekilde yararlanarak hem nitelikli bir eğitim-öğretim süreci yaşayacağımıza, hem de sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere katılarak mezuniyetimize kadar her yönden kendimizi geliştireceğimize gönülden inanıyorum. Türkiye’nin dört bir köşesinden tercihlerini yapacak arkadaşlarıma da Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’ni tercih etmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu. 

NEVÜ’ye İlk Sırada Yerleşen Öğrenciler Ödüllendirildi

Nevşehir Valisi Ali Fidan, Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı’nda NEVÜ’yü tercih ederek sayısal - eşit ağırlık-sözel ve dil puan türünde ilk sırada yerleşen Diş Hekimliği Fakültesi öğrencisi Cemile Ruveyda Görgen, Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Bükre Ünal, Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yahya Aydın ve Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Hasan Utku Öztürk’ü tebrik ederek kendilerine hediyelerini verdi.

Aktekin: Akademik Kadromuzu Nitel ve Nicel Açıdan Güçlendirmeye Son Derece Önem Veriyoruz

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi olarak eğitim-öğretim ve bilimsel araştırmaların yanı sıra üniversite-şehir, üniversite-bölge ve uluslararası iş birlikleri ile üniversite misyonunu en doğru şekilde yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, üniversitenin fiziki yapılanması ile birlikte akademik kadrosunu da nitel ve nicelik olarak güçlendirmeye büyük önem verdiklerini söyledi.

Aktekin, “Geliştirdiğimiz akademik alt yapılar, açtığımız yeni fakülte, akademik bölüm ve programlarımızla kalite düzeyi yüksek bir eğitim-öğretim için akademik kadromuzu nitel ve nicel açıdan güçlendirmeye son derece önem veriyoruz. Göreve geldiğimiz 2020 yılı Mart ayından bugüne; 39 profesör, 76 doçent, 120 doktor öğretim üyesi, 65 öğretim görevlisi ve 41 araştırma görevlisi olmak üzere kendi alanında birikimli toplam 339 akademik personeli kadromuza katarak, onları NEVÜ Ailesi’ne kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Ayrıca yeni eğitim-öğretim yılımızla birlikte 7 bin 840 ön lisans öğrencimiz, 13 bin 896 lisans, bin 827 yüksek lisans ve 293 doktora öğrencimizle bir ilçe nüfusuna denk gelen yaklaşık 24 bin öğrenci sayısına ulaşmış bulunuyoruz. Bunun yanı sıra dünyanın farklı coğrafyalarında bulunan 43 ülkeden yaklaşık 700 uluslararası öğrenci de üniversitemizde eğitim görmekte” diye kaydetti.   

“Doğal ve Kültürel Miras Turizmi Alanında Önemli Projeler Yürütüyoruz”

‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi” alanında ihtisaslaşan üniversite olarak önemli proje ve çalışmaların yürütüldüğünü belirten Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, “Kapadokya’nın merkezi Nevşehir’de yer alan üniversitemizin, 12 Kasım 2021 tarihinde Yükseköğretim Kurulu (YÖK)  tarafından Doğal ve Kültürel Miras Turizmi alanında İhtisas Üniversitesi ilan edilmesinin akabinde; birçok proje ve çalışmayı hayata geçirdik. Bu kapsamda İhtisaslaşma Koordinatörlüğümüz, 2023 yılında 10 projenin kabulünü sağladı ve yürütülmekte olan bu projeler ile ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında üniversitemiz ve Nevşehir’imize çok önemli kazanımlar sağlamış olacağız” dedi.

“Üniversitemize ve Şehrimize Modern ‘Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanesi’ni Kazandırıyoruz”

Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin inşaat aşamasında olan ‘Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanesi‘nin tamamlanması ile de Türkiye’nin en modern ve donanımlı fakülte ve hastanesinin üniversiteye ve şehre kazandırılacağını söyledi.

Aktekin, “Stratejik hedeflerimiz kapsamında Üniversitemiz ve Nevşehir’imizin gelişimine yönelik önemli çalışmalarımızdan biri de Türkiye’nin en modern ve donanımlı fakülte ve hastanesini üniversitemize ve şehre kazandırmaktı. Bu doğrultuda yaklaşık 250 milyon TL bütçeli olan Diş Hekimliği Fakültesi ve Uygulama Hastanemizin geçtiğimiz aylarda ilimiz protokolü ve Nevşehirli hemşerilerimizin katılımlarıyla temelini attık ve inşaat çalışmaları hızla devam etmekte.   

Ayrıca, yeni hastanemiz tamamlanana kadar nitelikli hizmet vermesi amacıyla mevcut 28 ünitlik Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimizi eğitim ve hasta bakım anlamında nitelikli hale getirmek için Sağlık Bakanlığımızdan gerekli ruhsat ve faaliyet izin belgelerimizi almış buluyoruz. Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) Başkanlığı ile yapacağımız Sağlık Hizmetleri Protokolü ile Merkezimiz çok yakın tarihte tam hasta kabulüne başlayacak.  

Bu anlamda, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve YÖK Başkanlığımıza, kuruluşundan itibaren üniversitemize olan tüm desteklerinin yanında 2023 yılı yatırım programında Diş Fakültesi Uygulama Hastanemiz ve İhtisaslaşma Stratejisi ve Yol Haritası’nda yer alan projelerle ilgili kadro ve bütçe desteklerinden dolayı da ayrıca şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“Gelişim ve Kalite Standartlarımızı Her Geçen Gün Arttırmaktayız”

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin uluslararası alandaki marka değerini ve tanınırlığını sürekli yükseltme gayreti içerisinde olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, “Üniversitemizin sürdürülebilir gelişim ve kalite standartlarını her geçen gün arttırmaya büyük önem veriyoruz. Turizm ihtisas alanımız kapsamında yaptığımız nitelikli çalışmalarla Turizm Fakültemizin birçok bölümünün “tam akreditasyon” ile akredite olmasını sağlamış bulunuyoruz. Yine yaptığımız çalışmalar neticesinde Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümlerimizin bir kalite standardını temsil eden  ‘Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi Logosu’nu kullanmaya hak kazanmış olması önemli bir başarıyı ifade etmekte. Ayrıca  ‘Engelsiz Üniversite’ adına yapmış olduğumuz başarılı çalışma ve projelerimiz neticesinde daha önceki yıllarda olduğu gibi YÖK’ün ‘2023 Yılı Engelsiz Üniversite Ödülleri’nde de üniversitemizin 6 birimi ‘‘Turuncu Bayrak’ kapsamında belge ödülü almaya hak kazandı” dedi.

“Sosyo-Kültürel Gelişime Büyük Önem Veriyoruz”

Üniversitelerin sadece eğitim veren ve belli alanlarda bireyler yetiştiren birer kurum değil, aynı zamanda farklı şehirlerden ve kültürden gelen bireyleri kaynaştırarak bilgi ve tecrübelerin paylaşımına vesile olan sosyal alanlar olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin, bu kapsamda  önemli kazanımlar sağlandığını söyledi.

Aktekin, “Üniversitelerin en önemli varlıklarından biri de sahip oldukları gelişmiş kütüphanelerdir. Bu anlamda Hoca Ahmed Yesevi Kütüphanemizi kaynaklar ve fiziki imkanlar noktasında çok ileri bir düzeye ulaştırdık. Kampüste yer alan Sezai Karakoç Yaşam Merkezimizde bir kitap evinin açılması, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile gerçekleştirdiğimiz görüşmeler neticesinde kampüs içerisinde içinde her türlü sportif ve kültürel faaliyetlerin 24 saat boyunca kesintisiz sürdürülebileceği ‘Genç Ofis’, Türkiye Diyanet Vakfı ile sürdürdüğümüz kurumlar arası iş birliği kapsamında ‘Diyanet Ofis’in açılmasını sağladık.  Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğimiz protokolle de yıl boyu her ay düzenli olarak ulusal turnelerde gösterim alan iki tiyatro oyununun öğrencilerimiz ve Nevşehir halkıyla buluşturulmasını sağladık. Bu hizmetimiz 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde de devam edecek” dedi.

“Birbirinizi Tanımaya ve Anlamaya Çalışın; Dinleyin, Sevin ve Birbirinize Saygı Gösterin”

Konuşmasının sonunda öğrencilere hitap eden Rektör Aktekin, “Sizler Yükseköğretim Kurumları Sınavında başarılı olup hayatınızın en önemli kararlarından birini alarak Kapadokya’nın merkezinde Türkiye’nin seçkin eğitim kurumlarından biri olan üniversitemizi tercih ettiniz. Tercih ederek yerleştiğiniz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, bütün bireylerini kucaklayan bir anlayışla gelişmesini sürdüren Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından biridir.

Ülkemizin çeşitli yerlerinden hatta yurtdışından gelen öğrencilerimiz ve hocalarımız var. Bunun büyük bir kazanım olduğunu unutmayın. Üniversitemiz de Kapadokya Bölgemiz gibi kültürlerin buluşma noktası haline gelmiştir. Bu büyük zenginliği en güzel şekilde değerlendirmeye çalışın. Bu zenginlikler, çatışma değil kaynaşma; ayrışma değil bütünleşme vesilesidir.

Birbirinizi tanımaya ve anlamaya çalışın; dinleyin, sevin ve birbirinize saygı gösterin. Sizlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda öğrenim hayatı geçirmeniz için yoğun bir çalışma içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim. Nitelikli bir eğitim-öğretim sistemini benimsemiş olan üniversitemiz, idari birimlerinden akademik birimlerine, sosyal ve kültürel faaliyetlerden sportif aktivitelere varıncaya kadar her alanda bütün imkanlarını sizlerin hizmetine seferber etmiştir. Çağın gereklerine uygun bir ortamı sizlere sunmak için var gücümüzle çalışmaktayız” diye konuştu.

NEVÜ Başarılı Çalışmalarla İlimizin Tanıtımına, Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Gelişimine de Çok Önemli Katkılar Sunmakta

Açılışta konuşan Nevşehir Valisi Ali Fidan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin birçok alanda ülkeye ve millete hizmet edecek gençleri yetiştirmesinin yanında, değişik alanlarda yaptığı başarılı çalışmalarla da Nevşehir’in tanıtımına, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine de çok önemli katkılar sunduğunu söyledi.

Vali Fidan, “Üniversiteler toplumların yarınlarına dönük düşüncelerini, umutlarını ve özlemlerini programlayan, milletlerin ve devletlerin geleceğinin inşasında çok önemli fonksiyonlar üstlenen bilim yuvalarıdır. Hacı Bektaş Veli Üniversitemiz de ülkemize hizmet yolunda gayretli bir çabanın ve hızlı bir gelişmenin içerisinde olup başarılı bir şekilde ve emin adımlarla yoluna devam etmekte. Üniversitemizin bu gelişiminde katkısı olan, emeği geçen tüm yöneticilerimize, hocalarımıza ve üniversite çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu vesileyle yeni akademik yılın üniversitemize, üniversitemizin bütün mensuplarına, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Akademik Yılın İlk Dersini Verdi

NEVÜ 2023-2024 Akademik Yılı’nın ilk dersini NEVÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammed Şevki Aydın verdi. Konuşmasında eğitimin ve bilginin önemine vurgu yapan Aydın, öğrencilere iyi dinleyen, anlayan, yorumlan ve sorgulayan birer birey olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Aydın, “Eğitim sadece dersleri geçmek için iyi notlar almak ve diplomayla mezun olmak değil, insanın bilgiyle kendisini beslemesidir. Sizlerden beklentimiz de derslerde anlatılanları iyi dinleyen ve dinlediğini anlayarak yorumlayan ve sorgulayan birer bireyler olmanızdır.  Ben şahsen bilen yapar felsefesini de çok önemseyen biriyim. Şunu da belirtmek isterim ki kitaplarla dost olun. Kitapları not ve diploma için değil, kendiniz ve geleceğiniz için anlayarak ve yorumlayarak okuyun. Böylelikle beklentiniz olan notlar ve diploma zaten sizlere gelecektir. Günümüzde bilgiye ve kaynaklarına ulaşmak geçmişe göre çok kolay. Çünkü gelişen dijital teknoloji ve basılı kaynak zenginliği içerisindesiniz” diye konuştu.

Akademisyenlere Cübbe Giydirme Töreni

NEVÜ Akademik Yılı Açılış programı 2021-2022, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yıllarında akademik yükselme gösteren ve üniversiteye yeni katılan akademik personele profesörlük cübbelerinin Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından giydirilmesi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.